Luty w ogrodzie - ROD KATARZYNKI

Przejdź do treści
Luty w ogrodzie

Luty to miesiąc, w którym nie ma jeszcze dużo do zrobienia w ogrodzie, dlatego to najlepszy miesiąc na zaplanowanie prac na najbliższy sezon. Planujemy jakie warzywa i kwiaty sadzimy. Jest to najlepszy miesiąc na zakup odpowiednich nasion – wybór jest największy.

Bielenie pni drzew owocowych.
Zabieg bielenia pni zabezpiecza je przed powstaniem ran zgorzelinowych, które powstają pod wpływem promieni słońca za dnia oraz silnego mrozu w nocy. Nagła zmiana temperatury przyczynia się do zamierania tkanki drzewa, a kora odrywa się od pnia i pęka – powstają rany zgorzelinowe. Bilenie pni przeciwdziała temu zjawizku, ponieważ biały kolor odbija promienie słoneczne.
Do najbardziej narażonych drzew owocowych zaliczamy : jabłonie, śliwy, czereśnie – głównie te szczepione na wysokim pniu.
Kiedy należy bielić drzewa owocowe ?
Zapieg pielęgnacyjny bielenia drzew należy wykonać, gdy dni są słoneczne a noce mroźne. Najpóźniej w pierwszej połowie stycznia i w razie konieczności powtórzyć go w lutym. Jeśli nie zdążyliśmy jeszcze tego zrobić, koniecznie zróbmy to w lutym.
Czym bielić drzewa owocowe ?
Do bielenia stosujemy mleko wapienne – 2 kg wapna palonego wymieszać z 10 l wody, można dodać gliny, co zwiększy przyczepność do pnia. W sklepach ogrodniczych dostępbne są gotowe mieszanki.
Jak prawidłowo bielić ?
Gotowy roztwór nanosimy na pnie oraz grube konary drzew owocowych pędzlem, który ma miękkie włosie. Staranniej i nieco wyżej bielimy pnie od strony południowej – ta strona najbardziej się nagrzewa przez co jest bardziej narażona na rany zgorzelinowe.
Drzewa i krzewy.
Należy co jakiś czas sprawdzać osłony na krzewach ozdobnych i jeśli jest to konieczne poprawić je. Przy dużych opadach śniegu należy regularnie oczyszczać z niego drzewa i krzewy, aby się nie połamały. Karczujemy stare i chore.
Kiedy nie ma mrozu możemy ciąć: żywopłoty z krzewów iglastych – trzeba zrobić to przed rozwojem pąków, krzewy ozdobne kwitnące późną wiosną lub latem – usuwamy pędy suche, chore, rosnące do wewnątrz krzewu.
Krzewy owocowe – przycinamy agrest, maliny i porzeczki.
Ciecie drzew możemy odłożyć do początku kwietnia, w lutym możemy przyciąć drzewa odporne na mróz – jabłonie i grusze.
Byliny, rośliny roczne i dwuletnie.
Wycinamy suche źdźbła traw ozdobnych – pod koniec lutego zima może być łagodniejsze, wówczas trawy wypuszczają nowe liście.
Przglądamy przechowywane bulwy, cebule i karpy dalii, mieczyków, paciereczników, begonii – chore wyrzucamy.
Jeżeli zima jest łagodna pod koniec lutego mogą zakwitnąć śnieżyczki(przebiśniegi), krokusy i ciemiernik.
W mieszkaniach wysiewamy do pojemników nasiona roślin jednorocznych uprawiancyh z rozsady – aster chiński, lewkonia letnia, petunia ogrodowa, begonia stale kwitnąca, gazania lśniąca, heliotrop peruwiański, lwia paszcza, lobella przylądkowa, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański).
Przygotowanie podłoża do pojemników : mieszanka ziemi, piasku i torfu – 2:1:1 lub gotowa ziemia kupiona w sklepie ogrodniczym bądź kwiaciarni.
Po wysianiu nasiona przysypujemy warstwą podłoża o grubości 3-5 mm i zakrywamy pojemniki folią, aby zapewnić wilgotność. Optymalna temperatura kiełkowania ozdobnych roślin jednorocznycj wynosi 20-22 ̊C.
Rośliny na balkonach i tarasach.
Zimozielone rośliny rosnące w pojemnikach pozostałe na zewnątrz wymagają teraz szczególnej opieki. Kiedy przyjdzie odwilż musimy je podlewać, inaczej grozi im susza fizjologiczna. Gdy jest bardzo zimno i bezchmurnie, rośliny trzeba osłonić cienówką (np. papierem lu agrowłókniną), w ten sposób ograniczamy bezpośrednią operację słoneczną i parowanie.
Rośliny przechowywane w pomieszczeniach.
Rośliny uprawiane w pomieszczeniach, a przechowywanie w chłodnych pomieszczeniach, takie jak fuksje, lantany, oleandry, zaczynamy obficiej podlewać i po paru dniach przenosimy w cieplejsze miejsce. Ponieważ rośliny te niebawem rozpoczną wegetację należy przesadzić je do świeżogo podłoża, w przypadku dużych roślin wymieniamy tylko wierzchnią warstwę. Po dwóch tygodniach rozpoczynamy nawożenie – nawóz dla roślin kwitnących. Pod koniec lutego przygotowujemy sadzonki pelargonii, fukcji, surfinii i innch roślin wieloletnich. Pobrane sadzonki ukorzeniami w mieszaninie torfu z piaskiem utrzymując temp. 18-20 ̊C. Po ukorzenieniu wsadzamy do doniczek, zapewniając duży dostęp światła.
Trawnik.
Systematycznie rozbijamy skorupę śnieżną. Usuwając zabezpieczamy trawnic przed powstaniem pleśni śniegowej. Kiedy śniegu jest dużo usuwamy go z trawnika przesuwając go pod drzewa, nie wolno chodzić po trawniku na którym leży warstwa mokrego śniegu – pozostaną widoczne ścieżki oraz miejsca pozbawine trawy.
Kiedy śnieg się roztopi nawozimy trawnik ziemią kompostową z dodatkiem fosforu i potasu. Gdy ziemia jest rozmarźnięta, wygrabiamy kępki mchu i sfilcowane źdźbła traw. Wykonujemy aerację (napowietrzenie i rozluźnienie gleby za pomocą nakłuwania trawnika widłami lub specjalnymi butami z kolcami na głębokość 8-10 cm), ewentualnie wertykulację oraz piaskowanie, jeżeli podłoże jest zbyt zwięzłe.
Staw i oczko wodne.
Staramy się nie dopuścić do zamarznięcia lustra wody, jednak jeżeli tak się stanie musimy odpompować troszkę wody, tak aby pod lodem powstała poduszka powietrzna, odgarniamy śnieg nad najgłębszą część stawu, kiedy mróz trzyma kilka dni robimy przerębel. Pilnujemy żeby woda w pojemnikach, w których przechowywamy rośliny wodne nie wyprarowała.
Kompost.
Dokładamy resztki organiczne do pryzmy kompostowej. Jeżeli jest mróz – okrywamy pryzmę słomianą matą.
W ogrodzie warzywnym.
Usuwamy z grządek liście pozostawione jesienią jako ściółka. Zgrabione liście przeznaczamy na kompost. W mroźne dni okrywamy folią lub włókniną wczesne odmiany warzyw rosnące w gruncie – sałata, kalarepa, rzodkiewka, szpinak. W polowie lutego rozpoczynamy produkcje rozsady wczesnych warzym – cebula zwyczajna, por, seler, sałata, warzywa kapustne. Wysokość skrzyneczki do wysiewu to 5 cm. Możemy rozpocząć produkcję pomidorów w kiełkowniku. Po 4 tygodniach przenosimy do doniczek a po ostatnich mrozach do gruntu.


W lutym zwracamy szczególnie uwagę choroby drzew i krzewów oraz na szkody wyrządzone przez gryzonie.


Wróć do spisu treści