Marzec w ogrodzie - ROD KATARZYNKI

Przejdź do treści
Marzec w ogrodzie
Marzec w ogrodzie jest bardzo ważnym miesiącem. Zawitała wiosna.
Pora na prace porządkowe po zimie.

Marzec w sadzie.
Wygrabiamy pozostałe zeszłoroczne liście. Sprawdzamy stan roślin sadowniczych. Popękaną korę należy wyleczyć.
Przystępujemy do cięcia drzew i krzewów owocowych. W połowie marca przycinamy posadzone jesienią młode drzewka i krzewy. Sadzony jesienią agrest, maliny i porzeczki przycinamy tuż nad ziemią. U starszych drzew i krzewów wykonujemy cięcia prześwietlające. Jeżeli w lutym nie przycieliśmy jabłoni, robimy to teraz.
Jeżeli posiadamy brzoskwinie ropoczynamy zabiegi pielęgnacyjne aby uchronić drzewka przed chorobą – kędzierzawość liści.
Przy usuwaniu starszych i zaschniętych pędów porzeczki przyglądamy się pąką. Kiedy są widocznie nabrzmiałe, rozwija się w nich roztocz – wielkopąkowiec porzeczkowy. Przy pojedynczych chorych pączkach usuwamy je i palimy, jeżeli jest ich więcej obcinamy cały pęd.
W marcu dokonujemy oprysków drzew owocowych pozwoli to zabezpieczyć drzewka przed chorobami roślin sadowniczych.
Pod koniec marca przy ładnej pogodzie możemy posadzić nowe drzewa i krzewy owocowe. Po posadzeniu przycinamy i podlewamy.

Marzec w ogrodzie warzywnym.
Jeżeli jeszcze nie zaopatrzyliśmy się w nasiona i nawozy, należy to zrobić teraz. Dla ułatwienia nam zakupów proponujemy wcześniej sporządzić listę przebnych nasion.
Nasiona warzyw i kwiatów. Jak kupować??
Nasiona kwiatów wybieramy pod względem tego jaki efekt chcemy uzyskać oraz od ich wymagań uprawowych. Jeśli chodzi o nasiona warzyw wybieramy takie, które są najsmaczniejsze i najchętniej spożywane przez nas.
W marcu przygotowujemy inspekty do wysiewu, usuwamy stare rośliny i chwasty. Dla osłony przed przymrozkami w nocy i nadmiernym nasłonecznieniu inspekty przykrywamy np. matą trzcinową.
Rozpoczynamy intensywny wysiew do instpektów, na rozsady oraz do tuneli foliowych. Pod koniec marca przy sprzyjającej pogodzie wysiewamy do gruntu nasiona roślin odpornych na niskie temperatury – bób, groch, rzodkiewka, wczesna marchew, koper, cebula czy trubula ogrodowa.

Marzec w ogrodzie ozdobnym.
Jeżeli tylko pogoda na to pozwala już na początku marca usuwamy okrycia zimowe – okrycia zdejmujemy w dni pochmurne. Usuwamy pozostałe, zeszłoroczne byliny. Wszystkie zeschnięte pędy obcinamy przy samej ziemi. Przycinamy krzewy kwitnące późną wiosną i latem. Cięcia wykonujemy ostrym sekatorem, pozostawiając gładkie ślady po cięciach. Tak samo jak z krzewami kwitnącymi, postępujemy z różami. Róże krzaczaste i pnące prześwietlamy usuwając najstarsze pędy, wszystkim różom wycinamy pędy słabe, stare i martwe.
Róże wielkokwiatowe przycinamy na dwa sposoby – dla uzyskania dużych kwiatów przycinamy część pędów silnie na kilka oczek – róża zakwitnie później, dla wcześniejszego kwitnienia przycinamy lekko.
Sprawdzamy czy na wrażliwych krzewach i drzewkach iglastych nie powstały uszkodzenia mrozowe. Uszkodzone usuwamy. Pod iglakami uzupełniamy ubytki kory sosnowej. Kora sosnowe nie tylko poprawia wygląd estetyczny ale również pozwala utrzymać kwaśny odczyn gleby.
Jeżeli nie przygotowaliśmy gleby na rabatach jesienią robimy to teraz. Przekopujemy kompost, obornik, torf ogrodniczy na głębokości kilkunastu centymetrów.
W tunelach foliowych i inspektach siejemy nasiona kwiatów jednorocznych – aster, lewkonia, aksamitka, cynia. Jeżeli uprawę rozsady wykonaliśmy w lutym teraz należy wykonać pikowanie. Pod koniec marca bezpośrednio do gruntu możemy wysiać: groszek pachnący, mak polny, czarnuszkę, chaber cesarski.
Spulchniamy glebę nad roślinami cebulowymi. Aby nie uszkodzić cebulek używamy do tego narzędzi przeznaczonych do delikatnej ochrony roślin rabatowych.
Pod koniec marca rozpoczynamy nawożenie roślin, które szybko rozpoczynają wegetację. Nakładamy kilkucentymetrową warstwę kompostu – posłuży ona jako: ściółka zabezpieczająca glebę przed wyschnięciem oraz zaskorupieniem po obfitych opadach, stworzy barierę przed kiełkowaniem nasion chwastów. Przy braku kompostu możemy wykorzystać obornik granulowany lub nawóz wieloskładnikowy stosując się do dawek podanych na opakowaniu.
Kwiaty cebulowe, które kwitną lub zaraz zaczną kwitnąć zasilamy saletrą amonową 10g/m² wymieszaną z wierzchnia warstwą gleby. Można również stosować inne nawozy bogate w azot przeznaczone do roślin rabatowych lub uniwersalny.

Kwiaty w domu i na balkonie.
Przycinamy pędy pelargoni i fuksji. Rozpoczynamy intensywne podlewanie oraz nawożenie nawozem wieloskładnikowym.
Obserwujemy rośliny czy nie pojawiły się na nich szkodniki np. mszyce. Jeżeli zauważymy pojędyncze osobniki usuwamy je ręcznie, przy dużej ilości stosujemy odpowiednie preparaty.
Pamiętamy o przepikowaniu wysianych w lutym kwiatów jednorocznych.
Kiedy pogoda zrobi sę wiosenna usuwamy okrycia krzewów i pnącz zimujących na blakonie.
Rozpoczynamy przesadzanie roślin doniczkowych. Podczas przesadzania można dodać do podłoża hydrożel, który pozwoli zatrzymać wode i zapewnić rośliną odpowiednią wilgotność. Okres zimowania dla większości roślin domowych dobiegł końca, dlatego rozpoczynamy zraszanie liści, częstrze podlewanie oraz nawożenie.

Trawnik w marcu.
Z trawnika zgrabiamy rozłożony jesienią obornik, kompost i stare liście. Jeżeli w lutym tego nie zrobiliśmy w marcu koniecznie: usuń mech i stare źdźbła traw, za pomocą wideł ponakłuwaj trawnik dla jego przewietrzenia. W drugiej połowie marca trawnik nawozimy dla ułatwienia używamy nawozów wieloskładnikowych. Trawnik należy zasilić również w magnez i wapń.

Oczko wodne.
Gdy lód rozmarznie w oczku montujemy urządzenia filtrujące i fontanny. Dotlenią one wodę i ułatwią rybom powrót do aktywności. Pojawiających się na płyciznach zwierząt nie nalaży jeszcze dokarmiać. Jeżeli przed zimą woda z oczka została usunięta teraz możemy oczko napełnić.


Uwaga!!! Usuwając osłonki z drzew, krzewów, bylin robimy to systematycznie i powoli. Staramy się szokować roślin nagłą zmianą temperatury !!!!!


Wróć do spisu treści